Tarama Testleri Kanserdeki Başarılı Tedavi Oranını Yükseltiyor

Tarama Testleri Kanserdeki Başarılı Tedavi Oranını Yükseltiyor

Kanserin erken teşhisi başarılı tedavinin şansını büyük ölçüde arttıracaktır. Erken teşhiste iki ana unsur vardır: erken tanı ve taramayı teşvik etmek için uygulanan eğitim.

Kanserden kaynaklanan olası uyarı işaretlerini kabul etmek ve derhal hareket geçmek, erken teşhis ile sonuçlanır ve bu da tedavi yöntemlerinin başarılı sonuç verme oranını yükseltir. Sağlık hizmeti kuruluşları, hekimler, hemşireler ve diğer sağlık personelleri halk arasında olası kanser belirtileri hakkında farkındalığın arttırılması üzerine çalışmalar, kanserle mücadelede önemli bir rol oynayarak hastalık üzerinde dolaylı olarak olumlu etkileri olur. Kanserin bazı erken belirtileri arasında topaklar, iyileşmeyen yaralar, anormal kanama, kalıcı hazımsızlık ve kronik ses kısıklığı gibi semptomlar bulunur. Erken tanı özellikle göğüs, ağız, gırtlak, kolon, rektum, cilt ve akciğer kanseri için geçerli olabilmektedir.

Kanser tarama testleri, hastalığı olan ama henüz semptomları olmayan kişileri tanımlamak için sağlıklı bir popülasyonda basit testlerin kullanılması anlamına gelmektedir. Örnekler, mamografi kullanılarak meme kanseri taramaları ve Pap-smear dahil olmak üzere sitoloji tarama yöntemlerini kullanarak servikal kanser taramasını kapsar. Tarama testleri, doktorların birkaç kanser türünü erken bulup tedavi etmesine yardımcı olabilir. Bu testler erken teşhis konulmasında oldukça yardımcı olur ve oldukça önemidir. Çünkü anormal doku veya kanser erken bulunursa, tedavi sürecini daha kolay ve başarılı bir şekilde atlatılmada yardımcı olabilir. Zira belirtiler belirdiğinde, kanser yayılmaya başlamış olabilir ve tedavisi daha zordur. Çeşitli tarama testlerinin kanseri erkenden tespit ettiği ve bu kanserden ölme riskini azalttığı görülmüştür.

Kanser Belirtileri

Olası kanser belirtileri ile derhal bir hastaneye başvurmak, erken teşhisi ve hayatta kalma şansını arttırabilir. Ancak hayatta kalma oranlarının iyileştirilmesi sadece erken teşhis değil, hastaların kendileri için en etkili ve uygun tedaviyi almalarının sağlanması da yapbozun önemli bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Teşhis başlıklı makalemizde akciğer kanseri, erken teşhis ve kanser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir