Kanserden Kurtulmanız Sandığınız Kadar Zor Değil!

Kanserden Kurtulmanız Sandığınız Kadar Zor Değil!

Kanser oldukça tehlikeli bir hastalık olmasından ötürü herkesin korkulu rüyası da olan bir hastalık çeşididir. Bu hastalıktan hayati risk taşıdığı için korkulsa da tedavi yöntemlerinin olduğu da bilinmektedir. Tabi bunun için erken teşhis bir hayli önemli olmaktadır. Bu bağlamda kanser tedavisi olarak karşınıza çıkan yöntemlerden biri onkolojik cerrahidir. Bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi ameliyatlı bir tedavi yöntemidir.

kanser-tedavisi-2Kanser tedavisinde önemli bir yere sahip olan onkolojik cerrahide kanserin söz konusu olduğu bölge temizlenir, tedavi edilir. Bu tedavi yönteminin alanında uzman kişilerce yapılması büyük ölçüde önem arz etmektedir. Kanser tedavileri arasında yer alan bir diğer tedavi yöntemi de tıbbi onkolojidir. Bu tedavi yöntemi sadece tedavide değil aynı zamanda erken tanıda ve kanser taramasında da söz konusu olan bir yöntemdir. Bu yöntem ilaç yolu ile iyileştirmeyi kapsar. Ağızdan yahut damardan verilen ilaç kanser çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Tabi kanser çeşidinin yanı sıra kanserin ne denli ilerleme gösterdiği de bu yöntemde kullanılan ilacın farklılık göstermesinde yine etkili olmaktadır. Son olarak kanser tedavisinde karşınıza çıkan bir tedavi çeşidinden de yani radyasyon onkolojisinden de bahsetmek gerekirse bu tedavi çeşidinde kanserin olduğu hücreye ışın verilmesi yoluyla söz konusu kanserli hücrede küçültme yoluna gidildiğini bilmelisiniz.

Birçok hücreyi etkisi altına alan, midede, deride, beyinde, yumurtalıkta, ciğerde, rahim ağzında, pankreasta, mesanede, ağızda,  gırtlakta, lenfte ve daha birçok organda meydana gelen kanser türleri için öncelikle kanser testi ile kanserden kurtulmanızda büyük ölçüde önem arz eden erken teşhis yapılır. Daha sonrasında ise yukarı bahsi geçen tedavi yöntemleriyle maruz kaldığınız kanser türüne elveda diyebilmeniz mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çağın Hastalığı Kanser başlıklı makalemizde kanser, kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir