Kanserden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kanserden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kanserden korunma yöntemleri aslında sağlıklı yaşama yöntemleridir. Zira kanserin genetik sebeplerden sonra en önemli sebebi yanlış yaşam tarzıdır. Fabrikasyon beslenme, iş sahasında gerekli güvenlik tedbirlerini almama, sürekli radyasyona maruz kalma kansere yol açan sıkıntılardır. Yoğun iş temposu ve stres her geçen gün hayatımızı daha fazla tehdit etmektedir. Mutlaka istirahat araları verilmeli, sağlıklı bir dinlenme ile vücuda gereken enerji depolanmalıdır. Böylece stresten de uzaklaşacaksınız ki stres kanseri tetikleyen bir problemdir.

akciger-kanseri-1

Kanserden Korunma Yöntemleri ve Beslenme

Ozan tabakasında meydana gelen incelme neticesinde güneş ışınları cildimizi daha fazla tehdit etmektedir. Yaz tatilinde güneşlenmek isterken kansere yakalanabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka faktörü yüksek bir güneş kremi kullanmalısınız. Güneşin en tehlikeli olduğu öğle vakitlerinde gezmemeli bu gibi işlerinizi ikindi vaktinde veya akşama doğru halletmelisiniz. Sigara kanser vakalarında en büyük sorun kaynağıdır. Yüzün üzerinde zararlı maddeyi ihtiva eden sigarayı içmek adeta kansere davetiye çıkarmak gibidir. Fastfood kültürü de kanserin sebepleri arasında görülmekte, sağlıksız besinlerin sağlıksız yağlarla pişirildiği bu tip beslenmede kimyasal gıda takviyesi bulunmaktadır ki kanser vakalarında hatırı sayılır bir etkisi vardır. Tüm bunları aşabilmek için en ucuz ve kalıcı çözüm spordur. Düzenli sporun kanseri önlediği akademik çevrelerce de kabul görmektedir.

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kanser tedavisi genellikle onkoloji bölümlerinde yapılmaktadır ki üç başlık altında toplanabilir: onkolojik cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi. Onkolojik cerrahide tümörlü olan bölge çeşitli yöntemlerle temizlenmektedir ki bazı durumlarda tümör tekrar ortaya çıkabilmektedir. Tıbbi onkoloji ise ilaç tedavisi şeklinde gerçekleşir ki en bilineni kemoterapidir. Radyolojik tedavide ise hastaya ışın tedavisi uygulanmaktadır. Kanser ve tedavileri ile ilgili daha geniş bilgiye  erkenteshis.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Teşhis Önemi başlıklı makalemizde akciğer kanseri, erken teşhis ve kanser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir