Kanserden Korunma Yolları:

Kanserden Korunma Yolları:

Kanser en basit tanımı ile vücut hücrelerinin kontrolsüz şekilde bölünmesi ile karakterize bir hastalıktır. Her bireyin bir kanser potansiyeli olmak ile birlikte bireyin genetik olarak kanser hastası olma ihtimali kadar çevresel faktörler sebebiyle de kanser olma riski vardır. Kansere sebep olabilecek çevresel unsurlar yaşam alışkanlıkları, sigara, alkol vb. zararlı alışkanlıklara sahip olup olmama durumu, beslenme alışkanlıkları ve düzenleri, radyoaktivite maruz kalımı, hava ve çevre kirliliği vs. gibi şeylerdir. Çevresel faktörlere karşı önlem alarak kanserden korunma mümkündür. Ancak bireyin ailesinde kanser vakalarının gözleniyor olması, yani genetik yatkınlık önlemenin mümkün olmadığı risk faktörlerini oluşturmaktadır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek tamamından olmasa bazı kanser çeşitlerinin önlenmesi mümkündür. Mesela sigara ve diğer tütün mamulleri, alkol ürünleri tüketmeyerek, sağlıklı ve dengeli beslenerek, spor yapma alışkanlığı edinerek, kilo alımı ve obezite risklerine karşı dikkatli olarak çeşitli kanser türlerinden korunmak, risk faktörlerini azaltmak mümkündür.   

kanserden-korunma-bannerBugün yaşam koşullarının değişimi ile hemen herkes risk altındadır. Kanserden korunma esasında sağlıklı yaşama ile neredeyse aynı anlama geliyor. Hareket etme, kontrollü kilo alıp verme gibi sağlıklı yaşam gerekleri aynı zamanda kanserden korunma yollarındandır.

Kanserden korunma yolları arasında gösterilen şeylerden ilki Akdeniz diyeti olarak ifade edilen, bolca sebze, meyve, balık ve zeytinyağı kullanımını ifade eden beslenme tarzının benimsenmesidir. İkinci önemli yol ve tavsiye tütün mamullerinden ve alkol tüketiminden kaçınmaktır. Zira alkol kullanımının yemek borusu, pankreas kanserine, sigara tüketiminin akciğer, mesane ve mide kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığı ispatlanmıştır. Günlük kısa süreli fakat düzenli şekilde egzersiz yapma alışkanlığı edinin. Kanser tedavisi bugün mümkün olsa da önleme çalışmaları ile tedaviyle hiç tanışmamak elbette herkes için daha makuldür.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Müdahale İle Sağlığınıza Kavuşun başlıklı makalemizde kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir