Kanserden Korunma Anlamında Siz Ne Yapıyorsunuz?

Kanserden Korunma Anlamında Siz Ne Yapıyorsunuz?

Kanseri tetikleyen etkenlerin ortadan kaldırılması ve kansere karşı daha dirençli bağışıklık sistemi ile kanserden korunma sağlanabilir. Güneş ışınlarında yeryüzüne UVA ve UVB ışınları yansır. Bunların deriye temas eden dozu bazı etkenlere göre artar veya azalır. Günün saatleri, bulunulan coğrafi bölge, havadaki bulut yoğunluğu, bulunulan yerin yüksekliği ve ışınların yansıma yapacağı ortamlar bu etkenlerden bazılarıdır.

Bunların Kanserden Korunma Adına Önemini Biliyor musunuz?

pet-ctEkvatordan kutuplara gidildikçe UV ışınları azalır, kutuplardan ekvatora doğru ise artar. Türkiye için 11,00-15,00 saat aralığında yeryüzüne UV ışınlarının %60 ı gelmektedir. Bulutlar bu ışınların sadece yarısını engelleyebilmektedir. Işınlar her 300 metrede artış göstermektedir. Işınları yansıtma yüzdesi en yüksek yüzey kardır. Önceleri kansere sadece UVB ışınının yol açtığı düşünülse de son zamanlarda hem UVA hem UVB ışınının etkili olduğu anlaşıldı. Direkt güneşlenmekten kaçının ve güneş kremlerinde her iki ılına karşı korumalı kremleri tercih edin. Sigara birçok hastalık gibi kanserde de en etkin sebeplerdendir. Sigara ve alkol kullanımından vazgeçilmesi kanser riskini 5 yılda %50 azaltır. Besin ürünleri hem olumlu hem olumsuz sonuçlar doğurur. Toksik ve oksidant içeren besinlerden uzak durun. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo kontrolü sağlar, kalp ritmini düzenler ve kansere yol açabilecek birçok problemi ortadan kaldırır.

Kanser Tedavisi Mümkün mü?

Henüz kesin tedavi yöntemleri bulunmamakla birlikte erken teşhis ile kanser tedavisi etkisi artıyor. Tedavi edilebilecek düzeyde iken kanserden kurtulma şansı artıyor. İleriki dönemlerde ise kanser kontrol altına alınarak daha yavaş ilerlemesi sağlanıyor ve etkileri azaltılmaya çalışılıyor. Kanser tedavisinde yaygın ve temel tedaviler onkolojik cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi yöntemleri ile mümkün oluyor. erkenteshis.com ile daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunma Yöntemlerini Bilmek Gerekir başlıklı makalemizde erken teşhis, kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir