Kanserde Erken Teşhisin Önemi

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

akciger-kanseri-1

Türkiye’nin ölüm nedeni ile ilgili açıklanan istatistik verilerinde, ikinci sırayı alan neden kanserdir. Yani ülkemizde kanser ile mücadele eden insan sayısı oldukça fazladır. Bu mücadele herkes için olumlu olarak sonuçlanmayabilir. Kimi zaman başlanan tedaviye çok geç kalınması dolayısıyla, tedavi olumlu yanıt vermeyebilir. Bu yüzden kanser hastalığı konusunda en önemli husus erken teşhis edilme durumudur. Eğer erken teşhis yapılabilirse tedavilerin uygulanması daha kolay olacaktır. Bununla birlikte tedavi süreçleri de olumlu yönde seyredecektir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser türlerinin en sık karşılaşılanları arasında akciğer kanseri gelmektedir. Birçok nedene bağlı olarak oluşan bu hastalığın en büyük nedeni ise sigara ve alkol kullanımıdır. Bunun yanı sıra radyasyon ve hava kirliliği gibi nedenler de göz ardı edilmemelidir. Akciğer kanseri, ilk aşamalarda yoğun belirtiler göstermese de anlamak için bazı ipuçları yakalamamız mümkün olmaktadır.

  • Uzun süren öksürükleriniz, eğer bir türlü bitmek bilmiyorsa muhakkak bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Çünkü akciğer kanseri, kendini ilk olarak bu şekilde göstermektedir.
  • Bunun yanı sıra sıkça yaşanan nefes darlığı problemleri, harıltılı nefes alıp verme şikâyetleri de akciğer kanseri belirtileri olabilir.
  • Kalıcı göğüs ağrılarınız, kronik yorgunluk halleriniz eğer bildiğiniz bir hastalığınızın belirtisi değilse, bir uzmana danışarak bu belirtiler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanser Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kanser hastalığında en önemli tedavi erken teşhis ile mümkündür. Bu yüzden kanser belirtilerinin doğru tespit edilmesi ile hemen bir uzmana başvurabilirsiniz. Örneğin açıklanmayan kilo kaybı ile karşı karşıyaysanız bu durumu ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak dinmeyen ağrı ve sızılarınız varsa bu durum da farkında olmadığınız kanser belirtileri olabilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için, Acıbadem Hastanesi’nin erkenteshis.com sitesindeki uzmanlara danışabilirsiniz. Alanında önemli başarılara imza atmış uzmanlar, belirtilerinizi en doğru şekilde yorumlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Erken Tanı Neden Önemli? başlıklı makalemizde kanser belirtileri, kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir