Kanserde Erken Teşhis İle Sağlığınıza Geri Dönebilirsiniz!

Kanserde Erken Teşhis İle Sağlığınıza Geri Dönebilirsiniz!

Erken teşhisin büyük oranda önem arz ettiği kanser birtakım belirtiler yolu ile kişiye sinyaller vermektedir. Söz konusu sinyaller sayesinde kişi erken teşhis için doktora başvurabilmekte ve eğer kanserse bir an önce tedaviye başlayıp kansere elveda diyebilmektedir. Peki, kanser belirtileri nelerdir? Ağız yolu ile gelen kanamalar, idrar ve makattan gelen kanamalar ve pek fazla önemsenmeyen diş eti ve burundan gelen kanamalar kanser belirtileri arasında yer almaktadır. Tabi kanser belirtisi sadece kanama şeklinde görülmemektedir. Aynı zamanda omuzlarınızda ve göğsünüzde hissettiğiniz ağrılar, karında sırta ve belde hissedilen ağrılar, beraberinde bulantının da görüldüğü baş ağrısı ve kulaklara da yansıma yapan boğaz ağrısı da kanser belirtileri arasında yer alan ağrı çeşitlerindendir. Boynunuzda, kasıklarınızda, koltuk altlarınızda ve kaburganızın altında meydana gelen şişlikler için de kanser belirtileri arasında yer alıyor denilebilir. Tüm bunların yanı sıra kendinizi sürekli bir kilo kaybı içerisinde buluyorsanız, halsizliğinizden şikâyetçiyseniz ve cildinizde anlam veremediğiniz birtakım değişikliklere şahit oluyorsanız da yine kanser belirtileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz demektir. Yalnız bilinmesi gerekir ki tüm bunlar kesin kansersiniz demek değildir. Sadece erken teşhis için söz konusu belirtileri bilmenizde yarar vardır. Zira sadece bu belirtiler kanser teşhisi için yeterli değildir. Söz konusu belirtileri hissetmeseniz bile belli aralıklar ile gidip muayene olmanızın menfaatinize olacağını bilmelisiniz.

Ne yazık ki vücudun birçok organı kansere maruz kalabilir. Bu bağlamda ağız, bağırsak, akciğer ve karaciğer, rahim, kolon, mide, pankreas, meme, prostat, mesane, deri vb. kanser çeşitleri arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak ameliyat, ilaç ve ışın tedavi yöntemlerinin kanser tedavisi evresinde tercih edilen yöntemler arasında yer aldığını bilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Tarama Testleri Kanserdeki Başarılı Tedavi Oranını Yükseltiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir