Kanserde Erken Teşhis, Çabuk Zafer

Kanserde Erken Teşhis, Çabuk Zafer

pet-ctÇağımızın en korkulan hastalıklarından olan kanser, her gün birçok insanda teşhis edilmekte, birçok insan kanser yüzünden hayatını kaybederken; tedavilerin gün geçtikçe gelişmesiyle pek çoğu da bu hastalığı atlatmayı başarmaktadır. Kanser, kötü şöhretine karşın, engellenemez veya atlatılamaz bir hastalık değildir. Sağlıklı bir yaşam biçimiyle, genetik açıdan da şanslıysanız, kanser riskini en aza indirmek mümkündür. Fakat yine de, kanser piyangosunun kime çıkacağı önceden kestirilemez. Genç ya da yaşlı, risk grubunda ya da değil, kanser herkeste görülebilecek bir hastalıktır.

Ancak endişelenilecek olan şey, kansere yakalanmak değil, kanserin geç teşhis edilmesidir. Zira kanser tedavisinde en büyük avantaj, erken teşhis konmuş olmasıdır. Erken teşhisle, kanserle mücadele, kolay kazanılan bir oyun olacaktır.

Akciğer Kanseri Erken Yakalanmalı

Erken teşhisin hayati önem taşıdığı kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri en ölümcül kanser türü olarak nitelenebilir. Hem erkek hem de kadınlarda, en çok ölüme neden olan kanser türlerinin başlıcası olan akciğer kanseri; tütün (sigara, puro vb.) tüketimi, hava kirliliği, çeşitli zararlı madde solunması gibi sebeplerle gelişmektedir. Akciğer kanseri, erken evrede çok az belirti verir veya hiç belirti vermez; bu yüzden erken teşhis edilmesi oldukça zordur. Ama ilk evrelerde teşhis edilen akciğer kanserinde, tamamen iyileşme şansı fazlasıyla yüksektir.

Kanser Belirtileri Neler Olabilir?

Bazı kanserler belirgin işaretlerle kendisini gösterirken, bazıları çok sessiz ilerler. Kanser belirtileri erken yakalanabilirse, tedavi şansı da artacaktır.

  • Halsizlik,
  • Balgam, idrar veya dışkıyla kan gelmesi,
  • Ağrı,
  • Bulantı ve kusma,
  • Şişlikler,
  • Ani ve çok kilo kaybı,
  • Ateş vb. belirtiler kanserin ilk belirtileri olabilir.

Kanser türleri ve bunların belirtileriyle tedavileri gibi konularda daha ayrıntılı açıklamalara, erkenteshis.com internet adresinden ulaşılabilir. Bu sitede, kanser konusunda ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunma Yöntemleri başlıklı makalemizde kanserden korunma, kanserden korunma yolları maddeler halinde ve kanserden korunma yolları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir