Kanserde Erken Müdahale İle Sağlığınıza Kavuşun

Kanserde Erken Müdahale İle Sağlığınıza Kavuşun

Ülkemizde her yıl yüzlerce farklı kanser çeşidine yakalan insanlar hayatlarını kaybediyor. Sadece ülkemizde değil, dünyada da kanserden ölen insanların sayısı oldukça fazladır. Özellikle aile geçmişinde kanser hastalığı bulunan insanların o kanser türüne dikkat ettiği kadar, genetiğinde öyle bir hastalık bulunmasada insanların yaşantısı sebebiyle bu hastalığa yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

pet-ctKanserden korunma yollarının en başında, sigara geliyor. İnsanların genç yaşlardan itibaren bir bağımlılık halinde sürdürdüğü sigara kullanımı, kanser gibi birçok hastalığı tetikliyor. Özellikle akciğer kanserine yakalanan insanların sayısının fazlalığı sigara tüketimine dayanıyor. Bunun yanında sigara, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas gibi kanserlerin de oluşumunu sağlıyor. Bu sebeple kanserden korunmanın en önemli yollarından biri sigaradan uzak durmaktır. Alkol de karaciğer, pankreas, mide gibi kanserleri tetiklediği bilinmekle birlikte alkolü, sigarayla kullanmak hastalığın oluşumunu daha da arttırmaktadır. Sağlıklı beslenmek bu hastalıktan korunmanızı sağlayacak diğer yöntemdir. Vücudumuz için gerekli olan vitamin, protein miktarına dikkat ederek beslenmek ve gerekli olan su tüketimini sağlamak sizi bu hastalıktan uzak tutacaktır. Radyasyondan uzak durmak, egzersiz yapmak, stresten uzak durmak ve kendinizi iyi tanıyor olmak birçok hastalığı önlediği gibi kanserden de korur.

Kanser tedavisi ise öncelikle tanı aşamasından oluşur. Tanı kısmında patoloji, biyokimya ve endoskopi uzmanları çalışır. Daha sonrasında tespit edilen kanser türünün tedavi türü kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi yöntemler olarak değişebilir. Bu kanser türüne ve hastalığın aşamasına göre şekillenir. Tedavi yöntemleri tek başına yapılabileceği gibi birlikte de uygulanabilir. Kanser türünün tedavisi uzun sürebilir, yan etkileri olabilir ve süreç değişebilir. Tüm bu konularda onkoloji alanında uzman doktorlardan fikir alabilir, kanserin türüne göre tedavi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunma Anlamında Siz Ne Yapıyorsunuz? başlıklı makalemizde kanser, kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir