Kanser Tedavisinde Mümkün Bir Hastalık Mıdır?

Kanser Tedavisinde Mümkün Bir Hastalık Mıdır?

Çağımızda onkoloji alanında çalışmalar devam etmekte, sürekli yeni veriler ortaya konulmaktadır. Kanserin kesin tedavisine yönelik çalışmalar halen devam etmekte olup tanı ve tedavi yöntemleri her geçen gün daha hızlı ve güçlü hale gelmektedir. Yani kanser çağımızda tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat kanser tedavisinde en önemli unsur diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhistir. Çünkü hastalığın tespit edildiği evre uygulanacak tedaviyi ve etkililiğini belirliyor. Kanser tedavisi için uygulanan yöntemler onkolojik cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisidir.

Farklı kanser türlerinin tespitinde farklı kanser testi kullanılır. Mamografi kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden birisi olan meme kanserinin teşhisinde kullanılır.
Smear Testi kadınlarda sıkça rastlanan bir diğer kanser türü olan rahim ağzı kanserinin tanılanması için kullanılan bir testtir. Erkeklerde sık görülen kanser türlerinden birisi olan prostat kanserinin tanılanmasında PSA Testi kullanılır. Kolonoskopi kalınbağırsak kanserinin tespiti için kullanılan testlerden birsidir. Ben takibi bilhassa ten rengi açık olan ve çok sayıda beni olan kişilerde uygulanır ve cilt kanseri tanısı için kullanılır. Kanser teşhisi için yapılan kan testlerinde eritrosit ve lökosit sayıları ve büyüklükleri incelenir. Gaitada gizli kan testi kolon kanserinin teşhisi için veri sağlatan bir testtir.  İdrar tahlilleri ile üriner sistem kanserlerine ait veriler tespit edilebilir. Tiroit testleri tiroit kanserinin teşhisinde kullanılan testlerdir. Akciğer kanseri teşhisi en zor olan kanser türlerinden birisi ve teşhis edilebilmesi için farklı testler uygulanmaktadır. Kanser şüphesi bulunan kişilere tüm vücut MR uygulaması yapılmaktadır.  Genetik Check-up ile de tükürük ile DNA analizi yapılarak bireyin kansere yönelik genetik yatkınlığı irdelenmektedir.

Kanser türleri vücutta hastalığın ortaya çıktığı bölgeye göre adlandırılmakta olup vücudun hemen her bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Türler cinsiyet ve yaş faktörüne bağlı çeşitli gruplarda yoğunlaşma göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Herkes Kanser Riski Taşır başlıklı makalemizde kanser tedavisi ve kanserden korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir