Kanser Hakkında Merak Ettikleriniz

Kanser Hakkında Merak Ettikleriniz

Kanser basitçe hücrelerin kendi kendine, düzensiz ve kontrolsüz şekilde bölünüp çoğalmasının ardından bölgelerinin dışına çıkmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Genellikle kötücül olan bu tür doku ve göze bozukluklarının tümü kanser ismi altında incelenmektedir.

Kanser belirtileri kanser türlerini erken safhalarda yakalamak adına çok önemlidir. Özellikle risk grubunda olduğu düşünülen bireyler bu belirtilere karşı tetikte olmalıdır. Her kanser türünün kendine özgü birtakım belirtileri olsa da kanserli hücreler vücutta sık sık şişlik, deride farklılıklar, ağrı, ateş yükselmesi, öksürük, halsizlik, kilo kaybı ve kanama gibi durumlara yol açar. Özellikle semptomların uzun süre devam etmesi ve süreklilik göstermesi ciddi bir uyarıdır.

lenfoma-belirtileri

Risk grubundaki bireyler genel olarak tütün ürünleri kullananlar, sağlıksız çalıma ve yaşam ortamına sahip olanlar, sağlıksız beslenenler ve ailesinde kanser geçmişi olanlar olarak sayılabilir. Bu gruplarda bulunan insanların kanserle karşılaşma ihtimalinin daha fazla olduğu görülmektedir. Kanserden kaçınma tam anlamıyla mümkün olamasa da kanserden korunma yöntemleri mevcuttur. Bunlar kısaca tütün ürünlerinden uzak durmak, cildi güneşten korumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, yaşa ve bünyeye göre uygun miktarda spor yapmak olarak sayılabilir. Pek çok kişi doğal gıdaların tüketiminin, yapay şekeri, yağı ve kırmızı eti azaltmanın bu konuda etkili olduğu görüştedir.

Bugün tüm kanser türleri için kesin çözümler üretilememiş olsa da kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler özellikle de erken teşhis ile birleştiğinde, kanseri tedavi edilemez hastalıklar listesinden çıkartmaktadır. Kanser tedavisi yöntemleri temel olarak üç ana başlık altında incelenebilmektedir. Bunlar onkolojik cerrahi, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi olarak nitelenebilir. Her biri farklı yollar ve cihazlar üzerinden çalışan yöntemler farklı kanser türlerinin tamamen iyileşmesi yolunda etkili olmaktadır.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir