Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri

Çağımızın getirdiği sağlık problemleri arasında kanser ilk sıralarda yer almaktadır. Kanser tüm dünyada üzücü bir tablo çizen erken teşhis ve tedavi konusunda bilinçli olunması gereken bir hastalıktır.

Kanser belirtileri bireylerde kanser türüne ve evresine göre farklılık göstermekle birlikte belirtiler erken anlaşılmayadabilir. Bu nedenle kanser konusunda bilinçli olmak ve kanser tanısı için özel kontrolleri yaptırmak önemlidir. Kanser erken evrede teşhis edildiğinde tedavi sonuçları başarılı olmakta ve günümüzde kanser önlenebilir bir hastalık olarak tedavi edilebilmektedir.

Kanserde erken teşhisin önemini hayat kurtarırken genel olarak kanser hakkında bilgi sahibi olmak her birey için faydalıdır. Acıbadem hastaneleri olarak kanserin erken tanı ve tedavisinde gerekli olan donanımla kanserle mücadelede gereken kontrolleri yaptıracağınız olanaklar sunmaktayız. Kanser türleri, kanser belirtirli, kanser evreleri hakkında bilgi sahibi olarak kanser hastalığı karşısında çok daha güçlü olabilirsiniz.

Kanser Belirtilerini Nasıl Anlarım?

Kanser hastalığı farklı belirtiler gösterebildiğinden diğer hastalıkla karıştırılmaktadır. Kanserin en yaygın belirtiler;

  • Kanser BelirtileriAniden başlayan iştahsızlık,
  • Nedensiz kilo kaybı,
  • Yüksek ateş,
  • Yorgunluk ve halsizlik,
  • İyileşmeyen yaralar,
  • Vücutta kanama olması,
  • İdrarda ya da dışkıda kan görülme,
  • Vücutta oluşan ağrılar ve şişlikler,
  • Yutkunma problemi,
  • Deride değişiklikler, şeklinde sıralanabilinir.

Kanserin erken teşhisi için bireyin kendi bedeninde yaşadığı değişiklikleri fark etmesi ve kontrollere gitmesi önemlidir. Kanser belirtileri kanser türüne ve evresine göre değişiklik göstermektedir.

Erken tanı kanser tedavisinin başarısı için oldukça önemlidir. Bireyler bu belirtilere sahip olmasa bile kanser kontrolleri yaptırmalıdır. Çünkü çevresel faktörler hepimizi eşit derecede etkilemekte ve kanser riski altında olmamıza neden olmaktadır.

Kanser Nasıl Anlaşılır

Kanser hastalığı birçok farklı hastalıkla aynı belirtilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle kanserin anlaşılabilmesi için bazı testler ve kontroller yapılması gerekmektedir. BT – Bilgisayarlı Tomografi, MRG – Manyetik Rezonans Görüntüleme, PET /BT – Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografi, Kemik sintigrafisi, Mediastinoskopi / Mediastinotomi gibi kontroller kanserin tanımlanmasını sağlar.

kanser-belirtileri-detail-2Kanserin türü ve evresinin erken tespit edilmesi tedavi yöntemlerinin doğru belirlenmesi hastalığı yenmek için önemlidir. Acıbadem Hastaneleri olarak kanser belirtileri konusunda duyarlı olmanızı ve kontrollerinizi yaptırmanızı önermekteyiz. Hastanelerimizde ileri teknoloji destekli kanser tanı programlarımız bulunmaktadır. Kanser konusunda bilinçli olmak kanseri yenmenin ilk adımı olacaktır. Erken evrelerde tespit edilen kanser tedavi edilebilmektedir. Kanserden korkmak yerine riskleri değerlendirerek önlem almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Teşhis İle Sağlığınıza Geri Dönebilirsiniz! başlıklı makalemizde kanser belirtileri, kanser çeşitleri ve kanser tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir