Erken Teşhis Bilincine Sahip misiniz?

Erken Teşhis Bilincine Sahip misiniz?

Görülme sıklığı oldukça yüksek oranlarda seyreden kanser için tıptaki gelişmeler olmasına rağmen hala ölümle sonuçlanabiliyor. Kanser karşısında alınabilecek en iyi önlem erken teşhis ile mümkün olmaktadır ve bu alanda oldukça gelişmeler sağlanmıştır. Erken teşhis yapılabilmesi için genetik yatkınlığı olanların, yaşam alışkanlıklarının kansere yol açma ihtimali olanların ve bunlar gibi kanser riskine yakalanma olasılığı yüksek olanların düzenli aralıklarla kanser testleri yaptırmaları gerekir. Bu açıdan erken teşhis bilincinin aşılanması önem taşımaktadır. Erken teşhis ile başlanan tedavilerde kanser tedavi süresi tümör büyüklüğüne göre değişse de genellikle %80-90 iyileşme görülürken, ileriki dönemlerde tedavi oranı %40-50 olarak gözlenmiştir. Kanser teşhisi için birçok teknik geliştirilmiş ve bunlarla kanser durumu gözlemlenebilmektedir.

kanserden-korunma

Akciğer Kanseri Yüksek Oranda Ölümle Sonuçlanır

En yaygın görülen, erken dönemde nadiren belirtiler gösteren ve en çok ölümle sonuçlanan akciğer kanseri sigara gibi tütün ürünleri kullananlarda ve alkol tüketenlerde daha sık görülmektedir. Bu kanser türünde erken dönemde belirtiler görülmez, ilerleyen dönemlerde sigara kullanımına bağlı bronşit ve öksürüklerin artması, balgam artışı ve süreklilik kazanması, sürekli artış gösteren nefes darlığı, sırt bölgesinde kürek kemiklerine yansıyan göğüste batıcı ağrılara tanık olunur. Bu ve benzer belirtilerde vakit kaybetmeksizin hekime başvurulması ve gerekli tüm tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Şikayetler kanserden başka bir hastalığında belirtisi olabilir fakat kanser riskine karşı hayat kurtarıcı erken teşhis adına göz ardı edilmemeli ve hastalığın saptanması için gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Kanser Belirtileri O Kadar Değişken ki

Kanser hastalıklarının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bu hastalıklarda kanser belirtileri farklı olabilmektedir. Vücuttaki ağrıların birçok nedeni olmakla birlikte omuz ve göğüs ağrısı akciğer kanseri belirtisi olabilmektedir. Karın ağrısının yanında iştahsızlıkla kilo kaybı, mide, bağırsak gibi sistemlerde de kanser belirtileri görülebiliyor. erkenteshis.com kanser türleri ve belirtileri hakkında yardımınıza koşuyor.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Teşhisin Önemi başlıklı makalemizde akciğer kanseri, erken teşhis ve erken teşhis hayat kurtarır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir