Çağın Hastalığı Kanser

Çağın Hastalığı Kanser

Kanser çağımızda tedavisi olmayan ölümcül bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Erken teşhislerde birçok kanser türünün yayılması engellense de kesin sonuç alınamayabilir. Bunun için kanserde baştan tedbirli olunması gerekmektedir. Kanserden korunmak için bütün tedbirler alınmalıdır. Kanserden korunma birçok yolla gerçekleşebilmektedir. Güneş, sigara ve alkolden korunma, sağlıklı ve dengeli beslenme, radyasyondan stres ve üzüntüden uzak durma başlıca tedbirlerdendir.

sigarayi-birakmaGüneşin özellikle kemiklerin gelişiminde önemli rol oynayarak insan sağlığını olumlu etkilese de zararı da bulunmaktadır. Güneşten gelen zararlı ışınlar deri gibi birçok alanda birikip zararlı kitlelere dönüşebilmektedir. Bu kitleler vücutta hızla yayılabilmektedir. Sigara ve alkol özellikle akciğer sağlığını olumsuz etkilemektedir. Akciğer kanserinin başlıca nedenleri sigara ve alkoldür. Gün içerisinde bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerle uğraşmak vücuda alınan radyasyon miktarını artırmaktadır. Bu durumda da kanser riski artmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenildiğinde vücudun mikroplara karşı direnci azaldığı için vücutta zararlı hücrelerin üremesi hızlanmaktadır. Bu durumdan birçok organ zarar görebilmektedir.

Kanser tedavisi günümüzde tam olarak sağlanamasa da kemoterapi ve çeşitli ilaçlarla bu durum atlatılmaktadır. Kanser tedavisi yalnızca kansere çare bulmamaktadır. Kanserden korunma, erken teşhis ve tanı içinde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Doktorlar ve hastaneler kanser tedavisinde hastaların en az miktarda acı yaşayarak en kısa sürede sağlığına kavuşmasını hedeflemektedir. Gelişen ve değişen teknoloji sağlık alanında da büyük yenilikler getirmiştir. Kanser tedavisinde de birçok teknolojik alet gün geçtikçe daha etkili olmaktadır. Bu sayede tedaviler daha kısa sürede etkili sonuç vermektedir. Kanser hastalığı ciddi ve ölümcül bir hastalık olduğu için her kurum bu hastalığın tedavisini gerçekleştiremeyebilir ya da kanser tedavisinde kullanılan güncel teknolojik alete sahip olmayabilir. Bunun için alanında uzman doktor ve hastanelerle irtibata geçilmelidir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir