Akciğer Kanserinde Belirtiler Ve Erken Teşhisin Önemi

Akciğer Kanserinde Belirtiler Ve Erken Teşhisin Önemi

Akciğer kanseri Türkiye´de göğüs, prostat ve pankreas kanserlerine göre ölüm oranı en yüksek türdür. Maalesef ki, akciğer kanserine sahip birçok birey hastalığın henüz ileri safhaya gelmesine kadar semptomlarının farkına varamıyor. Bundaki geç tanı dahi önemli olsa da, sonucu nadiren iyileştirici oluyor. Ancak ilk safhada erken teşhis edilen kanser türünün büyümeden ya da yayılma şansını kazanmadan önce tedavi edilme olasılığı %80 oranında daha yüksektir. Kanserin yayılması durumunda tedavi çok daha zor olur ve bireyin hayatta kalma şansı da bir o kadar düşüktür.
3-tesla-mr

Geç tanıda birçok olası neden vardır. Türkiye´de kanserlerin yaklaşık 1/4´ü hastaneye acil giriş suretiyle teşhir konur. Bu şekilde tanı konulan hastaların diğer akciğer kanseri hastalarına kıyasla daha düşük hayatta kalma şansına sahiptir.

Kanser teşhisinde gecikmesinde özellikle ülkemizde bir takım nedenleri olmaktadır. Bunların altında ise genel olarak toplumun karakteristiği yatıyor. Örneğin, bazı bireyler vücutlarındaki anormal değişikliği pek umursamayabiliyor ya da ortaya çıkabilecek hastalığın boyutundan endişe duyabiliyorlar. Bunun için kanser bulguları ve belirtilerin farkında olunması gerekmektedir. Ayrıca, bedenimizdeki herhangi bir değişikliğin farkına vardığımız anda derhal tip merkezlerine başvurmak, olası kanserin erken fark edilmesine ve tedavi şansının daha yüksek olmasına yardımcı olur.

Birçok türe ayrılabilen kanser belirtileri bireysel olarak semptomlara dayanarak şüphe edilir. Akciğer kanseri belirtileri ise özellikle ilk safhalarda kendisini çok açık belli etmez ve genellikle akciğerin normal şekilde işlev görme yeteneğiyle belli olur. En yaygın görülen belirtiler, gittikçe kötüleşen öksürük ve göğüs rahatsızlığıdır. Diğer belirtiler ise nefes darlığı, ağızdan kan gelmesi, açıklanamayan kilo verme durumu, sırt ağrısı, iştahsızlık ve genel bir yorgunluk sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde akciğer kanseri, erken teşhis ve kanser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir