Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri konusunda bilgi sahibi olmak ve bireysel bilinçlenme ile kontrolleri yaptırmak oldukça önemlidir. Çünkü bu kanser türü kanser türleri arasında erkeklerde ölüme neden olan birinci kanser türü kadınlarda ise ikinci kanser türüdür.

Akciğer kanseri oluşumunda akciğer dokusunda var olan hücreler kontrolsüz olarak çoğalır ve akciğerde bir kitle oluşmasına neden olur. Tümör adı verilen bu kitle erken teşhis edilmezse vücudun başka bölgelerine yayılarak büyük hasara neden olur.

Akciğer kanserinin türleri, evreleri doğrultusunda teşhis ve tedavi yöntemleri de değişmektedir. Akciğer kanserinin türleri ve evreleri hakkında bilgi sahibi olarak akciğer kanserinin kötü sonuçlarını baştan yok etmek mümkün olmaktadır. Acıbadem hastanelerimizde ileri teknoloji destekli teşhis ve tedavi yöntemleri ile hizmet veriyoruz.

Akciğer Kanserinin Türleri Nelerdir

Akciğer KanseriAkciğer kanseri iki farklı hücre çeşidine göre iki ayrı türe ayrılmaktadır. Akciğer kanseri türlerine göre farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilmektedir. Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) ve Küçük hücreli akciğer kanseri olarak ikiye ayrılan akciğer kanseri türleri için ayrı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Küçük hücre dışı akciğer kanseri en sık görülen kanser türüdür. Küçük hücreli akciğer kanseri ise daha hızlı ilerleyen akciğer kanseridir.

Akciğer kanserinin hangi tür olduğu ve hangi tedavi yönteminin başarılı olacağı erken teşhise bağlıdır. Erken teşhis için kansere özel bazı kontroller bulunmaktadır. Unutmayalım ki hepimiz çevresel faktörlerden dolayı çağımızın bu üzücü sağlık probleminin riskini taşımaktayız. Bu nedenle akciğer kanserinin üzücü sonuçlara neden olmaması için kanserin erken tanı ile tedavi edilebilmesi için gereken kontrolleri yaptırmalıyız. Acıbadem Hastaneleri olarak erken teşhise çok önem vermekteyiz. Hastanelerimizde bu alanda uzman doktor ve ekiplerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Akciğer Kanser Evreleri Nelerdir?

Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) dört evreye ayrılmaktadır. Bir ve ikinci evrede hastalık lokal boyutta iken üç ve dördüncü evrede diğer organlara yayılmaya başlamış olur. Akciğer kanserinde evrelerin tanımlanması için yapılan bazı kontroller bulunmaktadır. BT – Bilgisayarlı Tomografi, MRG – Manyetik Rezonans Görüntüleme, PET / BT – Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografi, Kemik sintigrafisi, Mediastinoskopi / Mediastinotomi gibi uygulamalar hastanelerimizde ileri teknoloji destekli olarak sunulmaktadır.

Akciğer kanserinin nefes darlığı, kronik öksürük, balgamda kan gelmesi, göğüs ağrısı gibi belirtileri vardır. Ancak akciğer kanseri her zaman bu belirtilerle ortaya çıkmaz. Akciğer kanserini yenmenin en önemli adımı erken tanı ve doğru tedavidir. Doğru ve güvenilir bir tedavi ile akciğer kanserini yenmek mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tarama Testleri Kanserdeki Başarılı Tedavi Oranını Yükseltiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir