Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün gelişen tıp teknolojisinin de etkisi ile kanser gibi birçok hastalığı erken safhalarda fark etmek mümkün olmaktadır. Bu noktada erken tanı, ilerlediği takdirde tedavisi çok zorlaşacak hatta imkansızlaşacak durumları dahi tedaviye açmaktadır. Basitçe erken teşhis bir hastalığın başlangıç evresinde tanımlayabilmek demektir ki kanser gibi hızlı bir şekilde ilerleyen ve ilerledikçe tedavisi güçleşen rahatsızlıklarda hayati önem taşımaktadır.

kanser-tedavi

Erken teşhisin önem taşıdığı hastalıklardan bir tanesi de akciğer kanseridir çünkü ilk evrelerde ortama yerleşmeye çalışan rahatsızlık sonraki aşamalarda başka dokulara atlayabilmektedir. Bilindiği gibi beden tüm oksijen ihtiyacını akciğerlerin çalışması ile elde eder. Akciğer kanseri ise buradaki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması ve doku yapısının bozulmasıdır. Sonuç olarak bu durum akciğerde tümör meydana getirmektedir. Oldukça sık karşılaşılan bir kanser tipi olması nedeni ile belirtilere karşı özellikle dikkatli olmak gerekmektedir. Akciğer sağlığı söz konusu olduğunda halihazırda tütün ürünleri tüketen, verem geçirmiş, zararlı gaz bulunan ortamlarda çalışmış ve önceden akciğer kanseri geçirmiş kişiler daha da dikkatli olmalıdır.

Kanser belirtileri kanserin türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat birçok belirti kanserlerin ilk aşamalarında benzer bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda kanamalar, geçmeyen ağrılar, yüksek ateş ve halsizlik genel belirtiler arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra ciltte görülen değişimler ve doku bozukluklarına karşı da tetikte olmak şarttır. Kimi durumlarda öksürük, vücudun su toplaması veya istenmeyen kilo kaybı göze çarpabilmektedir. Kişilere uzun süren ya da sürekli yaşanan ufak rahatsızlıklarda doktorlarına başvurmaları önerilmektedir. Ne yazık ki akciğer kanserinde belirtiler çok küçük olup yakalanmayabilmektedir. Özellikle bu kanser türü için dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, sırtta ve göğüste ağrı sayılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanserde Erken Teşhis, Çabuk Zafer başlıklı makalemizde akciğer kanseri, erken teşhis ve kanser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir